Co dělat, když chci živý plot? Vsaďte na kultivar tisu prostředního

Láká vás mít místo klasického plotu ten živý? A přemýšlíte, jaká dřevina by pro to byla nejvhodnější? Zkuste kultivar tisu prostředního ‘Hatfieldii’. Pyšní se krásným odstínem zelené barvy a tuhým a hustým habitem.

Kombinace dvou tisů

Tis prostřední vzniknul jako kříženec tisu červeného a tisu japonského. Od tisu červeného přitom do vínku dostal úchvatný vzhled, od tisu japonského poté úctyhodnou mrazuvzdornost. Tato dřevina se stala velmi oblíbenou zejména v moderních zahradách. Má více než 60 kultivarů, díky čemuž získává velkou variabilitu použití.

My se v tomto článku zaměříme na kultivar ‘Hatfieldii’, který pochází z USA. Botaniky byl přitom vůbec poprvé popsán v roce 1923. Charakteristický je pro něj vzhled vzpřímeného, široce rozložitého a kuželovitého keře. Pyšní se jehlicemi, které v době rašení mají úchvatnou světle zelenou barvu, později tmavnou. Své zbarvení přitom tento kultivar neztrácí ani v zimních měsících. Jedná se o samčí kultivar, takže červené plody nevytváří. Zároveň roste velmi pomalu, ostatně jako většina tisů. V deseti letech tak může dosahovat výšky pouhého jednoho metru.

Pozor na přemokřenou půdu

Při pěstování tohoto okrasného stromu vsaďte nejlépe na polostín, popisovaný kultivar však dobře snese i plné slunce. Dobře poroste v propustné půdě, která je bohatě zásobená živinami. Vyvarujte se však trvale přemokřeným půdám. V takových by tomuto stromu mohly začít uhnívat kořeny.

Kultivar ‘Hatfieldii’ je plně mrazuvzdorný a dobře odolává i studeným větrům. Netrpí chorobami a nevadí mu ani znečištěné ovzduší.

Skvělý adept pro živý plot

Tento tis perfektně snáší střih a tvarování. Navíc má tuhý a hustý habitus. Tyto vlastnosti představují ideální základ pro stříhaný živý plot. Jeho temně zelená barva také vytvoří efektní kontrast s barevnými květinovými záhony. Barevnou harmonii vytváří třeba s pěnišníky, azalkami, hortenziemi, nebo růžemi.

Více informací ze světa okrasných dřevin najdete na www.okrasne-stromy.cz.