Atraktivita IT oboru rok od roku narůstá. S technologiemi si rozumí především mladší generace a stále více lidí se snaží proniknout do světa programování. Nejčastějším důvodem bývá touha po dobře placeném zaměstnání. Specialisté na informační technologie dlouhodobě chybí a s patřičnými znalostmi je uplatnění v oboru hračka. Ale jak začít s programováním, když o něm vůbec nic nevíte?
Vyberte si jednoduchý jazyk
První krok spočívá ve výběru programovacího jazyka. Paleta je pestrá, ovšem pro začátečníka je dobrou volbou Python. Je poměrně jednoduchý a vyznačuje se čitelným kódem. Nemusíte se bát nepříjemných překvapení, a kdybyste se přeci jen zasekli, stoprocentně vám pomohou členové rozsáhlé komunity.
Ale samozřejmě si můžete zvolit i jiný jazyk. Třeba s ohledem na to, čím se v budoucnu hodláte zabývat. Pokud jste se shlédli ve vývoji mobilních aplikací pro Android, bude se vám hodit Java nebo Kotlin. V případě iOS je jasnou volbou Swift.
Pořiďte si Arduino nebo Raspberry
Učení nesmí zavánět nudou. A právě proto jsou tak populární platformy jako Raspberry Pi Zero či Arduino. V obou případech jde o malé jednodeskové počítače, které byly vytvořeny pro studijní účely (jako edukační pomůcka při výuce informatiky). Používají se však i v praxi, a to v mnoha technologických a průmyslových odvětvích.
Začátky programování s Raspberry a Arduinem jsou zábavné, protože výsledky okamžitě uvidíte v praxi. Když k minipočítačům připojíte elektronické součástky (a napíšete program), vytvoříte funkční zařízení – například robotickou ruku, auto na dálkové ovládání nebo chytrou domácnost se vším všudy.
Studujte přes interaktivní weby a videotutoriály
Perfektní zázemí pro výuku základů i pokročilejších technik kódování a programování poskytují také online projekty jako Codeacademy nebo Freecodecam. Skvělým zdrojem vědomostí je také YouTube, kde se nachází nespočet podrobných tutoriálů. Zkušení programátoři v nich vysvětlují krok po kroku, jak vytvořit konkrétní program či vyřešit určitý problém, se kterým jste se při tvorbě aplikace setkali.
Možností, jak se naučit programovat, je jistě daleko více. Existují kvalitní knižní publikace i placené kurzy a mentoři. Jakou cestou se rozhodnete jít vy, je otázkou vašich preferencí, časových a finančních možností. V každém případě je důležité vytrvat – dobrým programátorem se nestanete přes noc.