Pokoušíte se najít byt v Trutnově a máte neodbytný pocit, že jsou ceny stále vyšší a vyšší? V tom vám musíme dát bohužel za pravdu. Je to zkrátka nepříjemný fakt, se kterým se zřejmě budete muset nějak vypořádat. Pokud vám snad k životu stačí málo, řekněme jen takových dvacet či třicet metrů čtverečních obytné plochy, a byli jste proto přesvědčeni, že činži bez problémů zaplatíte, čekají vás zřejmě starosti. Ani skromnou garsonku vám totiž dnes nikdo nenabídne za méně než 8 tisíc korun. A když si navíc uvědomíte, že neustále stoupají rovněž náklady na provoz bydlení, může být už vaše situace více než složitá. Vytápění, elektřina, rostoucí cena vody. To vše se zkrátka také počítá. Zajímá vás nájemní bydlení v Trutnově? Chcete vědět, proč je stále dražší a dražší? A rádi byste také zjistili, zda se v dohledné době přece jen nezačne situace pro vás vyvíjet o něco příznivěji?
Jak najít levný pronájem bytu v Trutnově?
Pokud se ptáte, jak najít levný pronájem bytu v Trutnově, odpovědi, která by vás potěšila, se zřejmě nedočkáte. Nedáme vám ji ani my, ale nejspíš ani realitní makléři nebo jiní „lidé z oboru“. Zdá se totiž, že levnému nájemnímu bydlení definitivně odzvonilo. Růst činží započal hned po odeznění „koronavirové krize“ a to zejména v Praze a dalších větších městech. Postupně se však vlna zdražování přelila v podstatě přes celou Českou republiku a nevyhnula se tedy ani poněkud méně „lukrativním“ destinacím včetně severočeského Trutnova.
Jak sehnat levné bydlení vám sice neporadíme, ale možná budete chtít alespoň vědět, proč jdou ceny neustále nahoru. Tady už je nalezení odpovědi mnohem jednodušší. Stačí se podívat na stoupající poptávku na jedné straně a porovnat ji s nedostatkem nájemních bytů na straně druhé. A vysoké činže jsou na světě!
Vysoké činže “nespadly z nebe”
Ať už se na věc díváte z jakéhokoliv úhlu, jedno je zřejmé. Vysoké činže „nespadly z nebe“. Mají zkrátka svou příčinu. A jestliže jsme řekli, že za vysokými cenami pronájmů stojí kombinace slabé nabídky a rostoucí poptávky, byla to sice pravda, ale ne úplná. Primárním důvodem zhoršující se situace je totiž tuzemský trh s vlastnickým bydlením, kde měla poptávka nad nabídkou navrch tak dlouho, až došlo doslova k cenové explozi. Byty zdražovaly nevídaným tempem a stále více lidí si tak o jejich pořízení může nechat pouze zdát. Někdo si snad střechu nad hlavou ještě stihl zajistit díky levnější hypotéce. Ovšem poté, co se dramaticky zvedly úrokové sazby, už mnoha lidem nezbývá nic jiného, než začít shánět pronájem.
Řetězec příčin
Faktem je, že k vysokým činžím nás vlastně dovedl celý řetězec příčin. Nejprve vystřelily vzhůru ceny domů a bytů a to zejména z těchto důvodů:
- Kvůli taktizování developerů, kteří staví pouze v takové míře, aby si “nezkazili” ceny
- Kvůli zdražujícím stavebním materiálům a energiím
- Pod vlivem hluboké tradice vlastnického bydlení, z níž pramení silná poptávka
- Za výrazného přispění čistě investiční poptávky po nemovitostech
Růst činží musel následovat. Zesílil totiž “hlad” po pronájmech a to především z těchto příčin:
- Vlastnické bydlení se vlivem extrémního zdražení dostalo mimo dosah velké části populace
- Podražily hypoteční úvěry – získat půjčku je mnohem složitější
- Do České republiky uprchly před válečným konfliktem stovky tisíc lidí z Ukrajiny
Obezřetnost především!
Když nutně potřebujete sehnat střechu nad hlavou a vaše příjmy mají do celostátního průměru daleko, není to jistě nic příjemného. Ale pozor! Navzdory tomu, že jste pod tlakem, neztrácejte obezřetnost! Realitní trh je tvrdý a není zde místo pro chyby. Ve snaze o nalezení cenově dostupného pronájmu můžete snadno sednout na lep podvodníkům nebo zkrátka jen potkat někoho, kdo s vámi nebude jednat tak úplně narovinu. Prostě dejte pozor, abyste se nespálili! Mohlo by vás to vyjít poměrně draho!
Když člověku činí potíže zaplatit rostoucí nájem, někdy se vydá cestou hledání co nejmenšího bytu. Takového, který by tzv. „utáhl“. Jak jsme ovšem řekli, i to nejskromnější bydlení už dnes v Trutnově nejčastěji vyjde na nějakých 8 tisíc korun měsíčně a to bez poplatků. Co s tím? Možná svůj problém vyřešíte spolubydlením ve větším bytě, který v přepočtu na metr obytné plochy vychází obvykle výrazně levněji. Budete se divit, ale je to poměrně běžné. A přestože by šlo jistě jen o řešení dočasné, mohlo by vám alespoň pro tuto chvíli “vytrhnout trn z paty”.
Situace se zatím nezlepší
Čekáte nějaké dobré zprávy? Bohužel jich pro vás mnoho nemáme. Alespoň dnes ještě ne. Celková situace s bydlením se přinejmenším v roce 2023 zlepšovat nebude. Zprávy od developerů, pronajímatelů, ekonomů i nejrůznějších realitních analytiků jednoznačně nasvědčují nepříznivému scénáři. Asi nezbývá, než vzít to, co je právě k mání a doufat, že není všem dnům konec. A možná, že si časem přece jen vezmete půjčku a díky ní se nastěhujete do vlastního. Hypoteční úvěry totiž do budoucna nepochybně opět zlevní! Bude to chvíli trvat, ale dočkáte se.
Hledáte pronájem teprve pár dní nebo snad už celé týdny? A zkoušeli jste někdy sdílet byt s někým „cizím“?