Pokud se řídíte heslem, že „člověk má vyzkoušet vše, po čem touží“ – a již dlouho si pohráváte s myšlenkou na přístrojové potápění, udělejte to! A protože se už dávno nejedná o okrajový sport pro hrstku nadšenců, není problém najít kvalitní kurz ani v menším městě.
Můžete se potápět bez kvalifikace?
Odpověď zní ano, potápět se můžete i bez potápěčské kvalifikace. Pořídíte si potřebnou výbavu, vstřebáte základní techniky z výukového videa na YouTube a vyrazíte vstříc dobrodružství. Tento způsob má jedno velké ALE. Bez certifikace vám ve většině půjčoven nevyjdou vstříc a nezbude vám, než si vzít vlastní vybavení. Bez licence se navíc nedostanete do zajímavějších lokalit, respektive vás tam potápěčská centra nedopraví – leda v doprovodu instruktora, což vás nakonec vyjde ještě dráž.
Kde absolvovat kurz?
Rozhodnutí absolvovat kurz potápění je správné, ale budete si muset vybrat mezi zahraničním a domovinou.
Zázemí českých potápěčských škol je bezesporu kvalitní a absolventi jsou obvykle dobře připravení na potápění v extrémních podmínkách. Délka kurzu je individuální a závisí na domluvě s instruktorem. Skládá se z teorie, bazénové přípravy a opravdových ponorů (mohou proběhnout u nás i v zahraničí.
Pojistit se na potápění v zahraničí a získat certifikaci až během dovolené – v čem je výhodnější tato varianta? Někteří instruktoři věří, že několikadenní intenzivní kurz se novopečenému potápěči lépe vryje pod kůži. Odpůrci naopak tvrdí, že průměrný jedinec není schopen absolvovat teorii a ponory za tak krátký čas v požadované kvalitě.
Na co si dát pozor při výběru instruktora?
Dobrý instruktor je trpělivý a důsledný. Na nováčky působí klidně, má dostatek zkušeností a dokáže své znalosti předat ve srozumitelné formě. Po dobu kurzu by se měl stát vašim kamarádem a pomoct vám odbourat stres. Na peníze proto hleďte až v druhé řadě – kvalita výuky je mnohem důležitější než nízká cena.