Co je to hypnóza a jaké nejčastější mýty kolem ní panují

Hypnóza je ještě stále pro mnoho lidí tajemnou komnatou. Někteří neví, co vlastně hypnóza znamená a co doopravdy dokáže. A řada lidí podléhá nejrůznějším rozšířeným mýtům, které okolo ní panují. 

Hypnóza je stav zvýšeného soustředění se

Zjednodušeně řečeno bychom mohli říct, že hypnóza je stav, ve kterém má člověk zvýšenou schopnost soustředění. Nejčastěji přitom bývá navozován pomocí nejrůznějších verbálních a fixačních technik. Člověk nacházející se ve stavu hypnózy se obvykle cítí velmi příjemně a otevřeně. Důležité je však zmínit, že nijak neztrácí kontrolu nad svým chováním.

Pokud je hypnóza vedena kvalitně a profesionálně, dokáže člověku pomoct s překonáním bolesti, stresu a nejrůznějších úzkostných pocitů

TIP: Chcete se naučit NLP hypnózu? Přihlaste se na prakticky zaměřený kurz NLP kouč. 

Hypnóza pomáhá v různých oblastech

K hypnóze se obecně přistupuje v nejrůznějších případech. Vůbec nejčastěji přitom bývá její efekt spojován s případy eliminace bolesti. Hypnóza funguje na bolesti hlavy, jako prostředek při anestezii, ale třeba také při odstraňování fantómových bolestí končetin.

Hypnóza zároveň dokáže hypnotizovaného velmi rychle uvolnit, díky čemuž je nápomocná při stresu, únavě a nebo nejrůznějších úzkostných pocitech. Zapomenout nesmíme ani mnohé další bolesti – hypnóza je nápomocná třeba při premenstruačním syndromu nebo v případě dráždivého močového měchýře.

O hypnóze panuje řada mýtů

O hypnóze jako takové panuje velká spousta mýtů. Lidé se například domnívají, že při hypnóze dochází ke vnucení vůle hypnotizéra hypnotizovanému. Pravdou ovšem zůstává, že vstup do hypnotického transu způsobuje především samotný hypnotizovaný. Protože právě člověk sám v sobě musí rozvinout vnitřní dispozice ke vstupu do transového stavu.

Mezi další rozšířený mýtus patří, že se většina laiků domnívá, že hypnózu lze přirovnat k běžnému spánku. A že si hypnotizovaný po probuzení nebude vůbec nic pamatovat. Jak však dokazují mnohé studie hypnotického transu, hypnóza spánkem rozhodně není.

Lidé si také někdy myslí, že hypnotizující při hypnóze naprosto ovládá hypnotizovaného. A že pokud bude chtít, může jej donutit spáchat trestný čin. Taková představa bývá většinou přiživena nejrůznějšími sci-fi filmy či knížkami na toto téma. Ale jedince při hypnóze nejde donutit k ničemu, co by nebyl schopen spáchat v normálním stavu. 

Více článků z oblasti osobního rozvoje najdete na www.marketahamrlova.cz.