Ať už na dovolené, v rámci služební cesty či během pobytu jiného charakteru, máte v plánu v zahraničí řídit automobil, neobejdete se bez mezinárodního řidičského průkazu. Jak si ho vyřídit a kolik vás to bude stát, se dozvíte v tomto článku. Na podrobnosti jsme se ptali odborníků z pražské autoškoly KING.
V současné době platí v České republice dva vzory řidičského průkazu. Jedná se o vzor 7 a vzor 8 opravňující k řízení motorového vozidla ve všech zemích Evropské unie a některých dalších zemích. Pro jistotu byste si přesto měli nechat vystavit mezinárodní řidičák – předejdete tak nepříjemným sporům s policií, která vždy není seznámena s platnou legislativou a může po vás vyžadovat také mezinárodní řidičské oprávnění.
Kde mezinárodní řidičský průkaz seženete?
Vyřízení mezinárodního řidičského průkazu není složité ani časově náročné. Dojděte si pro něj na úřad evidence řidičů a vezměte si s sebou fotografii o velikosti 35 × 45 mm (případně se nechte vyfotit přímo na místě), platné doklady (OP a ŘP) a 50 Kč na poplatek za vystavení průkazu.
Přestože existují dva typy mezinárodních řidičských průkazů, splést se nemůžete. Úředník vám vystaví správný typ na základě informací o zemích, kde máte v plánu řídit. Pražská autoškola podotýká, že se v zahraničí musíte prokázat oběma řidičskými průkazy, protože mezinárodní je považován za doplňkový doklad.
Ženevský řidičský průkaz se vystavuje s platností na dobu jednoho roku, a to zejména při cestách do USA a Kanady. Platnost vídeňského mezinárodního průkazu má délku tři roky. Některé země uznávají oba typy mezinárodních průkazů, jiné vyžadují jeden konkrétní.
Autoškola Praha KING dále doporučuje sledovat tento ucelený a pravidelně aktualizovaný seznam států – najdete v něm informace o požadavcích na mezinárodní řidičské průkazy ve všech zemích.