Co dělat, když dítě nechce jíst? Tuto situaci znají všichni rodiče malých dětí. Někdo se snaží přimět dítě za každou cenu, aby snědlo alespoň něco. Průpovídky „za maminku, za tatínka….“, hrozby, že nebude moučník a další snažení patří k nejobvyklejším. V žádném případě se nesmí z jídla dělat hlavní bod rodinného života, neboť v dítěti snadno vypěstujete, že si z jídla vytvoří nástroj vydírání.
Obvyklé je, že dítě řekne: „když sním toto, dostanu čokoládu?“ V konečném důsledku může tento stav vést v budoucnu k poruchám příjmu potravy. Důležité je vypěstovat v dítěti zdravý vztah k jídlu. Rozhodně se nikdo nemusí obávat, že by dítě umřelo hlady. Prostě až bude mít hlad, tak si řekne. Občasný půst je dokonce zdravý. Zásadní je, nakládat dítěti na talíř jen tolik, kolik si samo řekne. Také je třeba si uvědomit, že kladný vztah dítěte ke světu i ke stravě vzniká již při kojení, kdy nemluvně vnímá matku a získává pocit bezpečí.
Velice podstatná je správná atmosféra u jídla. Zapomeňte na příkazy typu „u jídla se nemluví!“ Naopak jídlo by mělo být příležitostí k příjemnému rodinnému posezení, povídání a vyprávění veselých denních zážitků. K chuti k jídlu rozhodně nepřispívá řešení prohřešků či špatných výsledků ve škole.