Pokud chceme dosáhnout svých cílů, neobejdeme se v některých případech bez vyjednávání. Jak ale správně postupovat, aby vyjednávání bylo opravdu úspěšné?
Většina lidí vyjednávat neumí
Naše společnost se obecně vyjednávat neučí. Většina z nás ví, že maminka má vždycky pravdu. A že učitelé ve škole nás vzhledem k jejich autoritě dokáží někdy pěkně potopit. Lidé se obecně naučili nevyjednávat, neargumentovat a věci nechat zkrátka a jednoduše být tak, jak jsou.
Co je pravé a nepravé přizpůsobení se?
Přizpůsobení se symbolizuje jednu ze strategií, kterou je možné řešit konflikty. Rozdělit jej přitom můžeme na takzvané pravé a nepravé.
Pravé přizpůsobení se přichází v situacích, ve kterých je nám poměrně lhostejné, jak skončí. Není proto žádný důvod dělat z takových situací konflikt, když nad nimi můžeme bez problémů mávnout rukou. Takové situace přitom mohou být pro každého z nás jiné. Pro někoho je to třeba barva omítky, pro jiného umístění kanceláře.
Jestliže se však přizpůsobujeme situaci, která nám nevyhovuje, jedná se o přizpůsobení nepravé. Jedná se právě o ty chvíle, ve kterých nám není lhostejné, jak dopadnou. Přizpůsobujeme se tak tomu, co chce druhý člověk (aniž bychom to chtěli my sami).
Jak na správné vyjednávání
V prvé řadě si vždy promyslete, co přesně chcete a čeho chcete dosáhnout. Následně se zamyslete nad tím, co by pro vás mohlo být tím úplně nejhorším vyústěním situace, kterou v tuto chvíli řešíte.
Nyní jste si ve svých myšlenkách vytvořili pomyslnou úsečku a disponujete ohraničeným prostorem, ve kterém se můžete v rámci vyjednávání pohybovat.
Následně zbývá si ještě promyslet, co budete dělat, když druhý váš návrh nepřijme. Jaké budou vaše další kroky? A co to pro vás bude znamenat?
Více informací ze světa mediace najdete na www.kurzymediace.cz.