Závislost na vztahu nepřináší člověku nic dobrého. Dokážete poznat, zda se mezi vztahově závislé řadíte i vy? A víte, jak na šťastnější vztah?
Chování člověka závislého na vztahu
Člověk, který je závislý na vztahu, trpí nedostatkem uznání a lásky. Jeho pocity pohody se odvíjí od pocitů své druhé polovičky. Nemá žádné své plány a naplnění cítí jen v případě, kdy tráví čas s člověkem, s nímž je ve vztahu.
TIP: Zajímá vás, jak se stát profesionálním koučem? Absolvujte 3měsíční praktický výcvik a rozjeďte úspěšnou praxi.
Charakteristické je pro něj i to, že se bojí rozchodu a neumí snášet samotu. Bojí se, že by zůstal sám a postupem času se z něj stává citový žebrák.
Ze vztahu do vztahu
Pokud se s ním daná osoba rozejde, okamžitě hledá nový vztah. Představa být chvíli nezadaný je pro takového člověk nemyslitelná. Často také neví, co přesně chce. Svůj život tak většinou vkládá do rukou svému partnerovi. Nezřídka jej citově vydírá, a to i tak, že to na první pohled vůbec nemusí být patrné.
Citové vydírání může schovávat za nemoc, špatný psychický stav a hraní na city. Také se mnohdy dokáže ohánět tím, že se proti němu všichni spikli.
Jak mít šťastnější vztah?
Abychom dokázali zažívat štěstí ve vztahu, je nejprve třeba naučit se zažívat štěstí i bez něj. Šťastný vztah totiž vzniká z nadbytku lásky dvou lidí a jejich hojnosti. A proto byste se měli ze všechno nejdříve zaměřit na sebelásku.
Nemocné vztahy poté naopak štěstí nepřináší. Jsou totiž postaveny na nedostatku a neschopnosti postarat se sám o sebe. Zároveň má člověk v takovém vztahu obvykle strach ze samoty a partnerským vztahem se pouze snaží zalepit černé díry, které má v sobě.
Myslete na sebelásku
Sebeláskou je myšleno nalezení sebe samého/samé ve své kompletnosti a síle. V rámci sebelásky byste měli být schopni poznat, kdo jste, kam jdete a co je vaším záměrem. Měli byste dokázat vyjádřit úctu a uznání sobě samému. Pokud nedokáže milovat sami sebe, nedokážete milovat ani druhé.
Více článků ze světa osobního rozvoje najdete na www.marketahamrlova.cz.