Zerav je příbuzný s cypřiškem, přesto se však obě dřeviny mírně liší. Přečtěte si, jak se o zerav správně starat, pokud se jej rozhodnete pěstovat ve své zahradě.
Odkud zerav pochází?
Zerav je poměrně elegantní jehličnan, který pochází ze Severní Ameriky a Asie. Do Evropy se dostal přibližně v polovině 16. století a velmi záhy se stal oblíbenou dřevinou pro výsadbu. V našich končinách se zeravům velmi často přezdívá túje. Případně se lze setkat se starším lidovým názvem peručí.
Zerav jako takový se řadí do čeledi cypřišovitých rostlin. Ve stejné skupině byste přitom našli i cypřišek, s nímž je zerav příbuzný. U obou rodů stojí za zmínku zploštělé vějířovité větvičky, šupinovité listy a podobná barva. I vzhledem k tomu mezi sebou lidé často zerav a cypřiš zaměňují.
Druhů zeravu existuje spousta
Zerav symbolizuje poměrně nenáročný strom, který se vám odvděčí krásným a hustým habitem. Pokud jej budete pěstovat jako volně rostoucí strom, obejdete se bez jakéhokoliv řezu. Na druhou stranu ovšem řez velmi dobře snáší, a vy si jej tak můžete snadno vytvarovat.
Při výběru konkrétního zeravu nezapomeňte zohlednit, jakou funkci má v zahradě splnit. Na základě toho budete moct vybrat strom s optimální rychlostí růstu, barvou i hustotou jehlic.
Zerav západní
Mezi oblíbené druhy zeravu patří například zerav západní, který pochází ze Severní Ameriky. Jedná se o statný strom s úzkou a zároveň hustou kuželovitou korunou. Ve volné přírodě je přitom schopen dosáhnout výšky 15 až 20 metrů.
Zerav obrovský
Další zajímavou odrůdou je i zerav obrovský, který byl velmi důležitý pro život původního indiánského obyvatelstva v Severní Americe. V domovině je schopen dorůst 60 až 70 metrů a jeho kmen může dosahovat tloušťky 5 až 6 metrů. Na první pohled vás zaujme svou červenavě hnědou kůrou.
Více informací ze světa okrasných stromů najdete na www.okrasne-stromy.cz.