Okrasné zahrady prošly poměrně velkým vývojem. Zajímá vás, co bylo charakteristické pro barokní zahrady? To a více vám prozradíme v tomto článku.
Kdy barokní zahrady vznikly?
První italské a francouzské barokní zahrady vznikly přibližně v 16. století, přičemž do Francie se tento styl přenesl právě z Itálie. Za pravděpodobně nejznámější barokní park je považován park u zámku Versailles, který pro Ludvíka XIV. navrhl architekt André Le Nôtre.
TIP: Pořiďte si okrasný strom a vytvořte si okrasnou zahradu na vlastní pěst.
Jaká pravidla zde platila?
Pro barokní zahrady bylo charakteristických několik pravidel. V prvé řadě se zde nacházelo několik hlavních cest, od kterých se v pravém úhlu dělily vedlejší. Jednotlivé cesty lemovaly nízké živé ploty ze stálezelených dřevin a za pomyslnou hlavní osu byla obvykle považována hlavní nejširší cesta.
Největší plocha zahrady byla obvykle velmi přehledná a osázená nízkými ploty a květinovými vzory. Na tuto hlavní plochu poté navazovalo množství menších ploch, které byly odděleny přibližně 4m živými ploty. Díky tomu došlo k vytvoření zajímavých intimních zákoutí, které často zdobil nějaký další prvek – například květináč s atraktivní rostlinou nebo socha.
V barokních zahradách nesměly chybět ani nejrůznější altány, pergoly a napodobeniny staveb z venkova. Tyto stavby však musely plně odpovídat tehdejším přísným pravidlům symetrie a krásy. Umělost a nepřirozenost v zahradách totiž bývala považována za znak ušlechtilosti a kultivovanosti.
Více informací ze světa okrasných zahrad najdete na www.okrasne-stromy.cz.