Když se chystáme svařovat, existují v podstatě dvě základní metody, jak na to. Víte, jaké to jsou a jaký je mezi nimi rozdíl? Co byste měli dodržet v případě, že se chystáte svařovat?
Tavné svařování spojuje bez síly
Když přemýšlíte, jakým způsobem svařovat, první z metod, která vás napadne, je zřejmě tavné svařování. Toto svařování se vyznačuje možností spojit dva obrobky tak, že se v místě, kde se spojují, taví. Díky přídavným materiálům, nebo jen díky správnému zahřátí se následně tyto dva kovy spojí. Tavné svařování většinou spojuje dva kovy stejného druhu.
Tlakové svařování
Tlakovým svařováním spojujete dva prvky pomocí síly. Ke spojení dvou kusů dochází i v případě částečně natavených materiálů, na které působí nejen tlak, ale také teplo. Vznikají tak plastické deformace. Tato metoda patří také mezi základní druhy svařování.
Bezpečnost je důležitá
Všechny druhy svařování vyžadují naprostou koncentraci a nutnost dodržovat nejpřísnější bezpečnostní pokyny. Svářecí kukla patří mezi základní potřeby, bez kterých se svařování skutečně neobejde. Při svařování se uvolňují nebezpečné zplodiny, proto byste vždy měli pracovat na dobře větratelném místě, ideálně venku, kde také nehrozí nebezpečí vzniku požáru.
Co budete potřebovat
Ochrannou přilbu nebo kuklu již máme, na ruce navlékneme svářečské rukavice a můžeme vyrazit do práce. Svářečku a transformátor samozřejmě nesmíme opomenout, stejně jako svařovací elektrody, bez kterých se mnohdy neobejdeme. Kromě svářečských potřeb ještě potřebujeme i brusku, se kterou očistíme povrch kovu, drátěný kartáč, svěrák nebo pracovní stůl, a také úhlovou brusku s řeznými a hrubovacími kotouči.
Nyní máte vše připraveno k tomu, abyste mohli začít pracovat. Všechny prvky nezapomeňte stále udržovat a skladovat v suchu. Obzvláště elektrody by měly být stále zcela suché, bez známek navlhnutí. Péče o potřeby ke svařování se vám vyplatí – vše zůstane jako nové po dlouhá léta, a vy si tak můžete zajistit spoustu hodin bezpečné práce.